hyundai ix35
 Hyundai'nin SUV-C segmentindeki başarılı Tucson modelinin yerine geçen ix35, ilk etapta 2.0 litre hacmindeki 184 PS'lik dizel motorla, iki farklı donanım paketi seçeneğiyle ve 81 bin TL'den başlayan anahtar teslim fiyatlarla yollara çıktı.

Hyundai'nin 2000 yılından bu yana Santa Fe ve Tucson modelleriyle tüm dünyada edindiği SUV deneyimiyle birlikte güvenliği, kaliteyi ve teknolojiyi çok daha üst noktalara taşıyacak olan ix35'in hem Avrupa'da hem de Türkiye'de tüketici tarafından her yönüyle beğenilmesi bekleniyor.

Hyundai'nin Almanya'daki Tasarım Merkezi'nde doğadan esinlenilerek yaratılan yeni tasarım anlayışı doğrultusunda hazırlanan ix35, suyun akıcılığıyla birlikte doğada bulunan sert maddelerin yapısını bünyesinde topluyor. Gelecekteki Hyundai modellerinde de kullanılacak olan bu dinamik, sportif ve yenilikçi tasarım, özellikle ön taraftaki altıgen radyatör ızgarasında, geniş yüzeylerde, keskin hatlarda, profildeki “çift Z” şeklindeki karakter çizgilerinde ve yere yakın olan agresif duruşunda kendini fazlasıyla hissettiriyor. ix35'in tasarımında ilk bakışta altıgen radyatör ızgarası, panoramik cam tavan, yeni tip ön farlar, sis lambaları ve arka stoplar dikkat çekiyor.

Hyundai ix35'in 4410 mm'lik uzunluğu, 1820 mm'lik genişliği ve 1670 mm'lik yüksekliği, yerine geçtiği Tucson'a göre 85 mm daha uzun, 20 mm daha geniş ve 60 mm daha alçak. 2640 mm'lik dingil mesafesi ise Tucson'dan 10 mm daha uzun ve çok daha rahat ve geniş bir kullanım alanı sunuyor.Hyundai ix35'in dinamik tasarım anlayışının izleri kabin içinde de görülüyor. Daha konforlu hale getirilen iç mekanda, uzayan dingil mesafesi sayesinde daha geniş diz mesafesi sunulurken tavan yüksekliği alçaltılmasına rağmen oturma pozisyonları sayesinde daha iyi baş mesafesi elde ediliyor. Kabinin ferahlığını artıran bir diğer unsur ise ön ve arka yolcular için sunulan çift bölmeli ve zararlı ışınları geçirmeyen panoramik cam tavan olarak öne çıkıyor ve bu sayede arka tarafta oturan yolcular da sunroof keyfinden yararlanabiliyor.
Hyundai'nin özellikle Genesis, ix55 ve Santa Fe gibi lüks sınıf araçlarında da kullanılan Supervision teknolojili gösterge paneli, ix35 sürücülerinin tüm bilgileri rahat okumasını ve gözlerin daha az yorulmasını sağlıyor. Tüm ışıklandırma ise artık Hyundai ile özdeşleşen mavi renge sahip. İç mekanda birçok kullanışlı cep ve gözü bulunan ve artık daha büyük bir soğutmalı torpido gözüne sahip olan ix35'in 591 litrelik bagaj hacmi ise arka koltuklar yatırıldığında 1436 litreye kadar artırılabiliyor.

Hyundai ix35'in gövdesi, yüksek güvenlik standartlarına sahip ve şirket içinde yapılan önden ve yandan çarpma testlerinde Euro NCAP'in yeni standartlarına göre 5 yıldız alacak şekilde hazırlandı. Ön kısımda bulunan yan parçalar daha büyütülüp güçlendirildi ve halka şeklinde yeni forma sahip orta sütunlar da yandan çarpmalarda daha sağlam hale getirildi.

Hyundai ix35'te sunulan aktif güvenlik unsurları arasında ise EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS, TCS (Savrulma ve Patinaj Önleme), ESP, HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi), DBC (Yokuş İniş Destek Sistemi), sürücü ve ön yolcu için ön ve yan havayastıkları, tüm yolcular için perde havayastıkları ve dikiz aynası üstünde bulunan 3,5 inçlik renkli LCD geri görüş kamera ekranı gibi birçok özellik bulunuyor.

Hyundai ix35, ilk etapta Euro-5 emisyon kurallarına uyumlu olan 184 PS gücündeki R Serisi 2.0 litre dizel motor ve 6 ileri Shiftronic şanzımanla satışa sunulacak. Hyundai'nin R Serisi dizel motorları 150 kişilik bir ekiple ve yaklaşık 220 milyon Amerikan Doları yatırımla toplam 42 aylık bir sürede geliştirildi ve motorların dayanıklılığı, performansları, emisyonları, soğutma, yağlama ve titreşimleri 500'den fazla prototip motorla hem ayrı ayrı hem de çeşitli araçlar üstünde test edildi.

R Serisi dizel motorların en dikkat çekici versiyonu olan 2.0 litre hacimli ve 16 supaplı dizel motorda elektronik kontrollü değişken geometrili turbo besleyici, hava sistemi bazlı motor kontrol ünitesi ve Bosch'un 1800 bar gibi yüksek bir basınçta yakıt püskürten piezo-elektronik enjektörleri gibi teknolojik özellikler bulunuyor.

Common-rail direkt enjeksiyonlu bu dizel motor 4000 d/d'de 184 PS maksimum güç  ve 1800 ile 2500 d/d arasında 392 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor gücünü yeni teknoloji ürünü olan 6 kademeli Shiftronic şanzıman ile yere aktarıyor.

ix35 euro cnap çarpışma testini izleyin..>>

ix35 türkçe tanıtım videosunu izleyin..>>

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

© copyright yeniarabalar2020.blogspot.com