2012 model yeni ford focus electric resimleri ve video görüntüleri


Elektrikli otomobil piyasasındaki rekabet  gün geçtikçe daha da artıyor.Ford Las vegas Tüketici Elektroniği Fuarı'nda da yeni Focus Elektrikli modelini duyurdu. 5 kapılı hatchback  Focus tamamen elektrikli motora sahip olacak. Lityum-iyon bataryalarla beslenen elektrik motoru 123hp güce ve 245nm torka sahip. Bu motoru besleyen lityum-iyon bataryaların 240 volt ile 3-4 saat içinde tam olarak şarj edilebileceği öne sürülüyor.  Transit Connect Electric modeli ile dikkatleri üzerine çeken Ford, kompakt sınıftaki modeli Focus'un elektrikli modelini 2011 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkaracağını açıkladı.

Tamamen yeni  bir model Focus III'ün elektrikli versiyonu olan Focus Electric için, yüksek teknoloji ürünü sıvı soğutmalı lityum-iyon batarya paketi geliştirilmiş. Sıvı soğutmalı sistem kullanılarak hücrelerin sürekli optimum çalışma sıcaklığında tutulması sağlanmış. Normalin üstü sıcaklıklara sahip veya çok soğuk ortamlarda devreye girecek sistem, bataryayı uygun sıcaklığa getirecek ve böylece elektrikli Focus'un iklim şartlarından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak.


Sistem ayrıca batarya şarj edilirken de işe yarıyor. Şarj işlemi Başlamadan hemen önce devreye giren sistem, bataryaları optimum sıcaklığa getirerek en verimli şekilde şarjın tamamlanmasını sağlayacak.Teknik değerleri belli olmasa da Ford'un elektrikli Focus için öngördüğü menzil değeri 160 kilometre.
 Ağır bataryaları ile 1680kg olan araç için 160km menzil verilsede bunun gerçek hayatta yaklaşık 110-120km civarlarında olacağı söyleniyor. Araç içinde 8 inch My Touch bilgi ekranında şarj bilgileri ve bir sonraki şarj istasyonu gibi bilgiler yer alacak.


 Tüm bu teknolojinin yanı sıra, Focus Elektrik'de 6 hava yastığı, SYNC, 17 inç jantlar, 9 hoparlörlü ses sistemi ve çekiş kontrol gibi özellikler standart. Lityum-iyon bataryalar kompakt boyutlu olmasıyla da 60/40 oranında katlanabilir arka koltuklara olanak tanıyor ve bu özellikte standart olarak sunuluyor.


Böylelikle bataryalara rağmen otomobilin işlevselliğinide muhafaza ettiği görülüyor. Otomobilin çevre teması doğrultusunda iç koltuk kumaşları da dahil olmak üzere bir çok yerinde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıyor.

2012 model yeni ford focus electric tanıtım videosunu izleyin..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

© copyright yeniarabalar2020.blogspot.com